Michał Guzik, 10.03.2025

Deficyt kadrowy w Polsce nadal się utrzymuje

Ostatnio nieustannie śledzę zmiany na rynku pracy – a wyniki Barometru Zawodów 2025 jasno wskazują, że deficyt kadrowy w Polsce nadal się utrzymuje.📉

Wśród 23 zawodów uznanych za deficytowe wyróżniam 7, które moim zdaniem stanowią największe wyzwanie dla rekruterów i pracodawców:

➡️ Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy – brak tych specjalistów spowalnia realizację projektów budowlanych i przemysłowych. A to właśnie tego typu projekty będą w 2025 r. wyrastały jak na drożdżach (biorąc pod uwagę alokacje środków z KPO).

Mapa deficytu stanowiska elektrk, elektromechaniky i elektromonter w Polsce (źródło: Barometr Zawodów)

➡️ Kierowcy autobusów – dynamiczny rozwój transportu publicznego, na który teraz stawiają miasta, i regularne emigracje kierowców za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków (trwające od lat) przyczyniły się do olbrzymiego niedoboru w tej kategorii. Barometr Zawodów wskazuje, że pracodawcy w większości powiatów w Polsce mają problem z obsadzeniem tych stanowisk.

Mapa deficytu stanowiska kierowcy autobusu w Polsce (źródło: Barometr Zawodów)

➡️ Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – fundament logistyki, którego niedobór wpływa na łańcuch dostaw. Mimo nadchodzącego kryzysu w branży transportowej, ogłoszeń na kierowców C+E jest nadal rekordowa ilość, a pracownicy z tymi uprawnieniami nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Mapa deficytu stanowiska kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych w Polsce (źródło: Barometr Zawodów)

➡️ Nauczyciele – niedobór kadry edukacyjnej w naszym kraju tylko się pogłębia. Wielu nauczycieli zdecydowało się przebranżowić ze względu na warunki pracy i wynagrodzenia w tym zawodzie.

Mapa deficytu stanowiska nauczyciele przedszkoli w Polsce (źródło: Barometr Zawodów)

➡️ Personel medyczny i opieka – lekarze i pielęgniarki to oczywistość – zmagamy się z tym od lat. Teraz jednak wchodzimy w etap starzejącego się społeczeństwa, które jeszcze bardziej wymaga opieki, i to w dodatkowym zakresie (np. personel domów opieki, fizjoterapeuci itd.).

Mapa deficytu opiekunów osób starszych w Polsce (źródło: Barometr Zawodów)

➡️ Księgowi – wzrost zatrudnienia na B2B, rosnąca ilość nowych podmiotów gospodarczych, a także nieustanne zmiany w prawie podatkowym, Nowe Łady, tarcze pomocowe i wiele innych okoliczności sprawiło, że ci specjaliści stali się szczególnie rozchwytywani. Natomiast wyszkolenie nowego to ogrom czasu i pracy.

Mapa deficytu księgowych w Polsce (źródło: Barometr Zawodów)

➡️ Psycholodzy i psychoterapeuci – rosnące zapotrzebowanie na wsparcie zdrowia psychicznego sprawia, że ten sektor staje się priorytetem.

Mapa deficytu stanowiska psycholog i psychoterapeuta  w Polsce (źródło: Barometr Zawodów)

Warto zauważyć, że pracownicy z tych kategorii najprawdopodobniej nie poszukują aktywnie pracy i rzadko odwiedzają portale rekrutacyjne.

Aby skutecznie dotrzeć do tej grupy, musimy wyjść im naprzeciw.🎯

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest uruchomienie kampanii reklamowej w mediach społecznościowych, z których korzystają na co dzień. 

W HireAds wspieramy naszych klientów, pomagając im znaleźć najlepszych specjalistów właśnie w ten sposób: docierając do nich tam, gdzie spędzają czas – na Facebook, Instagram, YouTube, TikToku, LinkedIn itd.📲

A jakie są Wasze doświadczenia? Jakie rozwiązania wdrażacie, aby przyciągnąć kandydatów w deficytowych obszarach?

---

Szczegółowe wyniki barometru dostępne są na stronie https://barometrzawodow.pl/https://lnkd.in/ddiPnrHp






 

🚀 Chcesz dowiedzieć się, jak możemy pomóc w Twojej rekrutacji?
Skontaktuj się z nami, albo spotkaj się online, aby porozmawiać o Waszych potrzebach! 🚀